NAUČNÁ STEZKA LOUČKA - FILIPKA

Tento krátký, ale krásný okruh Slezskými Beskydy začíná v obci Bystřice část Paseky z konečné autobusu, kam se z Chaty pod Bukem dostanete pohodlně pěší chůzí (500m).
Dále se stoupá po žluté turistické značce až do osady Loučka odkud se otevírají krásné výhledy přes údolí na protější vrcholy Moravskoslezkých Beskyd kde dominuje Javorový vrch, Ostrý a Kozubová. Za dobrého počasí a viditelnosti lze vidět i vysílač na Lysé hoře, a pokud je viditelnost obzvlášť dobrá jsou vidět i Jeseníky. Dole v údolí můžeme pozorovat místní vesnice s dominantním městem Třinec. 

Na nejvyšším bodu Loučky 835 m.n.m končí informační tabule naučné stezky, ale my budeme pokračovat dále po žluté značce, která po chvilce klesá lesní cestou až k chatě Filipka. Zde je možnost odpočinku a občerstvení. Kousek odtud se nachází vrchol Filipka (771 m.n.m), na kterém je umístěn trojmezní kámen rozdělující katastrální území obcí Návsí, Hrádek a Nýdek. Je zde také zastřešené odpočinkové místo.

Poté se vracíme zpět k rozcestí pod chatou a vydáme se po zelené turistické značce lesnickou cestou. Zanedlouho vyjdeme z lesa u chaty Hrádek, nad kterou se nachází Zvonička sv. Isidora. Odtud jsou opět nádherné panoramatické výhledy do údolí. Nad Zvoničkou ve směru odkud jsme vyšli z lesa je potřeba sejít mimo turistickou značku. Lesní cesta je dobře zřetelná a dovede nás zpátky na začátek našeho okruhu kde se kousek po stejné cestě vrátíme zpět na konečnou aut. zastávku v Bystřici. Trasa má přibližně 7km a převážná část vede po zpevněné cestě. Překonáte přibližně 350 výškových metrů a zabere vám pohodovou chůzí i s kocháním se výhledy přibližně 2,5 hodiny.

OKRUH PŘES NÝDECKÉ KOPCE

  • Nýdečanka 340m, Filipka 761m, Hluchová-Kolibiska 541m, Malý Stožek 843m, Velký Sošov 885m, Hluchová- Setinka 390m.

Od Nýdečanky jdeme po červené turistické značce údolím Hluchové na Filipku asi 5 km. Na Filipce je chata s občerstvením. Na svahu je přírodní rezervace, kde roste chráněný Jalovec obecný. Hraniční kámen tří obcí Nýdek, Hrádek a Návsí najdeme na vrcholu. Z Filipky se vydáme po zelené turistické značce na Malý Stožek přes rozcestí Hluchová-Kolibiska asi 3 km. Z Malého Stožku po modré turistické značce na Velký Sošov asi 2.5 km. Zajímavostí je, že jdeme po hranici mezi ČR a PL. Na Sošově můžeme navštívit některou z polských turistických chat. Po žluté turistické značce se z vrcholu Sošov vydáme na Hluchovou-Setinku asi 2,5 km. Po hlavní cestě zpátky k Nýdečance asi 3,5 km.
Během celé trasy můžeme obdivovat krásu Slezských Beskyd. Trasa je středně náročná.

CHATA SOŠOV

  • Nýdek náměstí 400m, Střelma 460m, Malý Sošov 764m, Beskydské sedlo 680m.

Přijedete na náměstí, které leží v centru obce Nýdek.. Zde máte první možnost zaparkovat své auto. Pokud přijedete autobusem vystoupíte na autobusové zastávce. Po vystoupení z autobusu (zaparkování automobilu) se vydáte směrem na Střelmou po zelené turistické značce. Projdete kolem pošty a pořád půjdete po hlavní cestě. Asi po 3 km dojdete na konečnou autobusovou zastávku ( pokud jste ještě nezaparkovali svůj automobil, učiňte tak zde). Nyní, po možném odpočinku, pokračujete dál po cestě, která vede proti proudu řeky. Asi po 600 metrech byste měli dojít k rozcestí. Jelikož chcete jít na chatu Sošov vydáte se cestou vlevo proti proudu bystřiny, podél stavení. Po téměř třech kilometrech dojdete na chatu Sošov , ve které se můžete občerstvit i ubytovat. Tato polská chata stojí pod vrcholem Velký Sošov 885 metrů nad mořem a v jejím okolí se nachází několik tratí pro sjezdové lyžování.

Cesta zpět: půjdete po červené lesní mezinárodní trase, která je dlouhá 2km až přijdete na rozcestí v Beskydském sedle. Sedlo je zajímavé, že zde byl hraniční přechod do Polska. Odtud se vydáte po zelené značce směrem do Nýdku.

Trasa je dlouhá asi 13 km.

ROZHLEDNA NA VELKÉ ČANTORYJI


Na vrcholu hraniční hory Čantoryje stojí 29 metrů vysoká rozhledna nabízející jedinečné výhledy nejen do Česka a Polska, ale i na slovenské hory (Malá Fatra, Tatry apod.).
Hora Velká Čantoryje (995m) je opředena pověstmi a v lidové tradici má stejný význam jako Radhošť na Valašsku. V hoře spí už po dlouhá staletí slezské národní vojsko. Legendou o spících rytířích byla motivováno zřízení česko-polské naučné Rytířské stezky. Stezka je dlouhá 20 km, 10 km vede po české straně a 10 km na polské straně. Český a polský okruh se prolíná úsekem vedoucím hraničním hřebenem mezi vrcholem Čantoryje a turistickým přechodem u turistické chaty. Na vrcholu Čantoryje stojí rozhledna s občerstvením v přilehlém srubu.
Pod Čantoryjí v místě zvaném Zakámen se v době temna tajně scházeli evangelíci ke svým bohoslužbám. Nalezneme zde pamětní desku, která připomíná dílo evangelického pastora Jiřího Třanovského.

Technické údaje

  • nadmořská výška - 995 m
  • nejvyšší bod - 1016 m
  • výška rozhledny - 29 m
  • výška 5. podlaží - 21.420 m
  • počet schodů - 118
  • váha ocelové konstrukce - 37 171 kg
  • rok výroby - 2002
  • kapacita - 170 osob

ČESKO-POLSKÝM HŘEBENEM NA VELKOU ČANTORYJI

  • Filipka 761m, Velký Stožek 978m, Malý Stožek 843m, Ciéslar 921m, Velký Sošov 885m, Beskydské sedlo 680m, Velká Čantoryje 995m

Od Nýdečanky se vydáme 5 km po červené TZ údolím říčky Hluchové na Filipku. Najdeme zde chatu s občerstvením. Na jihozápadním svahu se vyskytuje přírodní památka Filipka s přísně chráněným jalovcem obecným. Hraniční kámen na vrcholu připomíná trojmezí tří obcí Hrádku, Návsí a Nýdku. Pokračujeme 4,5km po červené TZ přes osadu Zimný (695mnm) do sedla Gruníček (824mnm).

Odtud vyrazíme po modré TZ ke státní hranici na západní hřeben Slezských Beskyd a půjdeme po mezinárodní stezce cca 10km až na Velkou Čantoryji. Nejdříve však dosáhneme vrcholu Velkého Stožku, kde je možné občerstvení na polské chatě. Sejdeme na Malý Stožek, kde býval hraniční přechod vedoucí do polské Wisly. Po necelém 1km vystoupáme na kopec Ciéslar. Z jehož vrcholu je velmi krásný výhled jak do polského vnitrozemí tak i na vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Po 1,5km sejdeme na Velký Sošov. Na severním polském úbočí se rozkládá horská osada tvořená chatami - možnost občerstvení. V zimě jsou k dispozici lyžařské sjezdovky. 0,5km pod vrcholem Sošov narazíme na další polskou chatu postavenou již v roce 1922. Scházíme až do Beskydského sedla. Nyní nás čeká poslední nejnáročnější stoupání na nejvyšší horu Slezských Beskyd na území ČR Velkou Čantoryji. Na vrcholu byla v roce 2002 postavena ocelová rozhledna. Z rozhledny je možné vidět Moravskoslezské Beskydy, Malou Fatru, Tatry a rozlehlé vnitrozemí Polska. Na svazích této bájné hory se nachází národní přírodní rezervace, která chrání jedlo-bukový prales s posledními kusy přísně chráněného tisu červeného.

Po modré TZ sestoupíme kolem chaty k rozcestí Pod chatou Na Čantoryji. A přejdeme na červenou TZ, po které sejdeme až na nýdecké náměstí. V centru obce je dostatečné množství pohostinství a restaurací k vydatnému posilnění.

HORSKÁ CHATA NA VELKÉM STOŽKU

978 m n.m.

Vrchol Velký Stožek ( 978 m.n.m.) se zvedá v oblasti Slezkých Beskyd, severovýchodně od městečka Jablunkov a v hraničním pásmu s Polskem. Přes vrchol vede modrá turistická trasa vedoucí podél hranice s Polskem z Velké Čantoryje ( 995 m.n.m.) do sedla Gruníček. Nedaleko vrcholku najdeme příjemnou hospůdku s venkovním posezením. Z vrcholku Velkého Stožku je krásný výhled směrem do Polska. Na jižním úbočí je hraniční přechod do Polska pro pěší turisty či pro cyklisty.